QuadMania.cz


 ?
Registrace Zaslat heslo


Gamax AX 430

Text: Ollie Roučková | Foto: Jiří Jevický | Datum: 28.11.2011 | Zobrazeno: 10550×

Gamax AX 430 4x4 s objemem motoru 403 ccm, pracant na všech frontách, utáhne a odveze všechno, co mu určíte. Bezproblémová hračka, určená pro práci v okolí ranče.


Kapitoly článku

  1. Gamax AX 430
  2. Technické informace
  3. Kompletní fotogalerie

Zdálo by se, že je to 4kolka bez ambicí, která neoplývá zrovna početným koňským spřežením . Na nic si ale nehraje, jedná se o 4x4, která udělá práce za tři. Díky tomu se stává oblíbeným tahounem a pomocníkem.

Design:

Gamax AX 430 4x4 se oproti AX 600 liší předním omřížováním masky a umístěním víčka nádrže. Tak jako šestistovka si AX 430 ponechala něco z designu třístovky. Dá se říct, že čtyřstovka má totožné plasty s AX 600. Od sebe se liší jen umístěním víčka nádrže a pochopitelně umístěním předního kaslíku (z důvodu jinak umístěné nádrže u obou modelů). Rozebírání designérského umu u tolik promílaného stroje je velkým rébusem, každý detail má své opodstatnění, každá zákruta svůj prověřený účel, lícování jednotlivých plastů do sebe zapadá, není tu nic co by jezdce překvapilo.
Decentní přední ochranné rámy prozrazují, že se jedná o menší motorové provedení od Gamaxu, orámování se zapouští do předního nárazníku prolnutého s chromovým nárazníkem. Boky 4x4 jsou důkladně zakrytované, tváří v tvář zadním partiím umožňuje pohled na kouli, dvojici řádných pružin a sériový výfuk. Tvořivě řešené polepy nabízí nejrůznější barevné kombinace.

Motor:

Éra úspěšných čtyřstovek trvá již prakticky několik let, v poslední dekádě však Gamax trpí boomem velkoobjemových motoráren. Gamax po představení třístovky a šestistovky rázem vsadil do hry i čtyřstovkový motor s obsahem 403 ccm, totožný s motorem TGB. Gamax AX 430 4x4 sklízí úspěchy v segmentu pracantů. Konzervativní motor přináší výkon 15 kW on-road/ 21 kW off-road v 6 500 ot./min. a kroutící moment 26,4 Nm 3 500 ot./min. on-road / 32 Nm 5 500 ot./min. off-road. S těmito parametry motor v klidu překonává jakékoli pracovní zatížení.
Jemné šveholení z motoru udává takt, který se bude líbit spíš  pohodovému jezdci, než neuklidněnému mlaďasovi. Hned po přidání plynu následuje vteřinová pauza, poté jednovál předá impuls k pohybu. Stroj se pomalu sbírá, jeho dynamické parametry jsou rovné, žádné vychýlení ani zachvění. Při jízdě ve dvou jsem na silnici z AX 430 vytáhla 65 km/h. V terénu mi chyběl výkon, tam kde jsem čekala že 4x4 utrhnu výkonem jsem sklapla a čekala až se líně vyvalím, tam kde jsem potřebovala akcelerovat, jsem zase čekala. Poté jsem za 4kolku zapřáhla vozík, který mně limitoval v rychlosti, ale zátěž kolka ani nepocítila.

Podvozek

Již standardní provedení AX 430 ve mě zanechalo dobrý dojem z jízdy a to hlavně díky komunikativnímu řízení se strmým podvozkem. Odpružení (Dvojitá A - ramena s 5 přednastavitelnými polohami tuhosti, zadní nezávislé zavěšení s možností nastavení tuhosti) působí na dynamicky nezatížené jezdce jako balzám na duši. Při dynamické jízdě se měkčí podvozek potápí, odskakuje a tlumiče nestíhají. Stabilita je ovšem vykoupena velmi tvrdým nastavením odpružení, které u konkurence působí při stejných výkonech v zatáčkách komfortněji. Náklony necítím, při sjezdech motor brzdí pěkně sám, do výjezdů je potřeba delšího rozjezdu, a skoky jsem s pracákem nevyhledávala. Při jízdě s vozíkem se charakter podvozku nepřikláněl k imitaci jízdy, on prostě byl velkoryse komfortní.

Přístrojový panel a ovladače

Velká řídítka padnou do ruky úplně stejně, jako tomu bylo u AX 600. Po otočení klíčku se rozsvítí multifunkční displej, ten je po dobu sepnutí světel plně podsvícený. Barevně rozlišené podsvícení mě překvapilo i u ikonek světel, blinkrů a dálkových světel. Všechny tyto funkce se po nastartování rozsvítí, takže si čitelně můžu prohlédnout, co že to mám všechno zapnuté. Během práce i lehčích přejezdů mám na celek displeje dobrý výhled.

Vždy jsem přesně věděla co se na displeji odehrává, ať už při jízdě v sedě nebo ve stoje. Na levém řídítku jsou umístěné kolébkové přepínače světel, nad páčkou sytiče líně leží podlouhlý žlutý klakson, o něco víš je umístěný červený kolébkový přepínač varovek. Nad levou páčkou brzd je namontovaný startér. Přesunu-li se k pravému řídítku, to už je osazeno pracovními funkcemi, kruhové přepínání 4x4, ovladač navijáku. Šestistovkový model disponuje parkovací polohou na řadící páce, AX 430 tuto možnost zařazení rychlosti nemá.

Sedlo a odkládací prostory

V současnosti AX 430 poskytuje jezdci opravdu solidní dávku zábavy, a to právě při celodenním zápřahu . Se 4x4 charakterem totiž výborně koresponduje měkké sedlo, které jezdce hýčká po celou dobu jízdy. Hned po zasednutí za řídítka mi čtyřstovka poskytla přijatelný posez, nijak se nehrbím ani nenakláním, snadno detekuji každý náklon. Chování sedadla hodnotím celkově kladně, při zamáčknutí páčky sedadlo snadno vyskočí a ke komponentům pod sedlovku se dostaneme hravě. Před koleny jezdce najdeme dvě úložné síťové kapsy, ale na cigarety ani telefon to neníc- sice by se sem pohodlně vešly, ale  prostě nejsou vodotěsné ani uzavřené. Voda i bahno se při vyjížďce do kapes dostanou hravě, to by se nákladu nelíbilo. Nezapomnělo se ani na vstupy pro GPS nebo nabíječky, hned v přední kapličce najdeme jednu 12 V nabíjecí zdířku.

Brzdy:

Hned při prvním zapumpování brzdovými páčkami bylo zřetelné, že se bude jednat o tvrdší chod brzd. Tomu tak i bylo, sice je stroj rok v zápřahu v letním i v zimním období, ale páčky brzd jsou stále tvrdé. Ani Arnold by přední páčky brzd nedomáčkl až k heftu, na druhou stranu toto ani není potřeba. Stačí jen přimáčknout, a 4kolka už se štorcuje na místě. Přední brzdy jsou tak akorát v dosahu, jezdec s kratšími prsty nemusí mít stres, že na páčky nedosáhne. Zadní brzda pomáhala při smýkání 4x4 na mokřejším povrchu, což mně svádělo k zábavným prokluzům v táhlých zatáčkách.

Shrnutí:


Den za řídítky tohoto 320kg cvrčka mně převrátil svět naruby. Všechno bylo takové pomalejší s řádným zápřahem motoru. Odtáhla jsem cokoli, jako pomocník na ranči by se čtyřstovka uživila, při pojezdech s partou přátel bych výkonově ztrácela. Jízdně je AX 430 povedená, pro její určení je dostačující a snad i spolehlivá. Jen je škoda, že občas pod Maxxis gumy nezarolovala asfalt. Dala bych jí do rukou začátečníkovi na 4x4, nebo práci lačnícímu pohodářovi. Pomalejší korzování po okolí by natěšenému jezdci urvalo srdce, klidnému zas nastolí pevný časový řád. Řízení se netvářilo výrazně tupým výrazem, nebylo tuhé ani příliš ochotné, šlapalo jak mělo a to samé platí i o přeřazování rychlostí. To mělo optimální předpětí a chlívky určené pro jednotlivé pozice rychlostí, už byly pěkně ochozené. Improvizace se nekonala, pracovalo se celý den.
Uživatelský servisní manuál zde.

Pokračování článku: Technické informace

Kapitoly článku

  1. Gamax AX 430
  2. Technické informace
  3. Kompletní fotogalerie

Jak se vám líbil tento článek?

Průměr: 1.00 Známkováno: 2x

Katalog čtyřkolek - kompletní informace o modelu

Gamax AX 430 Luxury»

Další články sekce Gamax

Gamax AX 600 4x4

01.06.2011, Redakční testy
Roku 2005 se na tchaj-wanském trhu objevila značka Gamax. Tahle poměrně nová značka se zaměřením na skútry i 4kolky, doc...

Gamax AX 300

05.01.2009, Redakční testy
V dnešní době, kdy ATV mají minimálně 500ccm, nezávislé zavěšení a mnoho elektroniky byl milým překvapením tenhle malý G...

Nejnovější články o Čtyřkolkách

Tchajwanská včelka: TGB Blade 600i SE LT 4x4

02.03.2018, Redakční testy
Šestistovková „čepel“ je nástupcem populárního Blade 550, sportovně užitkového pilného pracanta, který si nechal dost lí...

První jízda: CF Moto Gladiator X850

29.01.2018, Redakční testy
Víc v nabídce CF Mota už není. Pět let plnila roli jedničky populární X8, která se nyní dočkala nástupce. Tím je Gladiat...

CF Moto Gladiator X520: sňatek z rozumu

27.07.2017, Redakční testy
Gladiator X450 dostal dvojče. Není to jednovaječné dvojče, ale ani dvojvaječné, takže asi něco mezi. Takže něco mezi Dvo...
English, Deutsch    Nahoru

Copyright © 2008-2019 Quadmania.cz, Kontakty – ISSN 1214-7125 – RSS kanál Loga Quadmania.cz ke stažení, V:0.48s

Nahlásit chybu / vylepšení na této stránce