QuadMania.cz


 ?
Registrace Zaslat heslo


Kymco Maxxer 400

Text: Matěj Oliva | Foto: Jiří Jevický | Datum: 29.09.2009 | Zobrazeno: 14155×

Kymco Maxxer 400	Když jsem před půl rokem viděl prototyp nového Kymca, říkal jsem si, že je to celkem pěkná kombinace sportu a zábavy, jen by snesl silnější motor. Nyní se nám do ruky dostala produkční verze a upřímně řečeno nás po všech stránkách příjemně překvapila.


Kapitoly článku

  1. Test
  2. Technické údaje
  3. Kompletní fotogalerie

Jezdit jsme vyrazili opět do na tankodrom do Milovic. To by měl být ideální prostor pro „polosportku“ jako je Kymco. Jsou se tu dlouhé rovinky, táhlé rovné zatáčky, asfaltové plochy i extrémní trialové pasáže plné bahna. Vedle TGB Blada, kterého jsme měli zrovna půjčeného na test, vypadal Maxxer jako dětská čtyřkolka. Když ale s obrovitým TGB trochu poodjedem, je ze střízlíka celkem normální sportka.
Designově se jedná o hodně nové pojetí, přední maska s ledvinkou ve stylu aut BMW působí zajímavě, dvě světla na boku se také snaží být jiná, na druhou stranu působí hodně na ráně a ochranná mřížka bude prvním dokupovaným příslušenstvím. Úžasným dojmem působí sériově montovaná litá stříbrná kola doplněná černým lakem. Tady si Taiwanci opravdu vyhráli. Trochu přežité mi připadají díly z imitace karbonu, ale proti gustu… Zajímavá je minimalistická přístrojovka, která ale obsahuje všechny potřebné údaje včetně ukazatele zařazené rychlosti. Na řidítkách je vše tak, jak má být a žádnou vědu zde hledat nemůžeme. Vzadu designéři sáhli po osvědčeném řešení a umístili výfuk uprostřed nad zadní diferenciál.
Tím jsme volně přešli k technické části stroje. Maxxer je sportovně užitkový stroj určený především pro zábavu. I tak je ale vybaven připínatelným pohonem 4x4 a nezávislým zavěšením zadní nápravy. To je také největší rozdíl oproti jeho hlavnímu konkurentovi – Targetu od TGB. Target má oproti Kymcu větší rozměry kol, takže světlá výška se v podstatě srovnala, záleží tedy spíš na jezdci, zda preferuje zadní kyvku, nebo nezávisle zavěšená ramena. Nesmíme samozřejmě zapomenout na pohonnou jednotku - tou je vzduchem chlazená jednoválcová čtyřstovka s elektrickým i manuálním startérem a samozřejmě variátorem. Řadící páka je klasicky na levé straně od řidítek. Trochu nešťastné mi připadá jen řešení táhla řazení, které je opravdu hodně na ráně a trochu kazí jinak dokonalý design. Kymco jde samozřejmě do prodeje vybaveno homologací, takže na stroji najdeme integrované blinkry i zrcátka. Za zmínku pak stojí ještě přední ochranný rám a sériově namontované kryty poloos.
Co v Kymcu vězí zkouším nejdřív na rychlých šotolinách. Podvozek i při maximální rychlosti okolo osmdesátky dokáže celkem bez problémů filtrovat všechny nerovnosti a motor i přes papírově nízký výkon dokáže tuhle celkem lehkou čtyřkolku slušně rozpohybovat. Do první zatáčky zkouším maximálně vysednout a jde to kupodivu bez velkých gymnastických cviků. Sedlo není zbytečně vysoko a já stíhám v pohodě přenášet váhu a projíždět zatáčky ve slušném tempu. Nízká čtyřkolka přitom sedí jako plnohodnotná sportka.
Jestli se bude chovat i jako plnohodnotný pracant jsem jel vyzkoušet do rigolu, který vypadal zdánlivě suchý, ale před pár dny v něm ještě bylo bahna po kolena. Jak si tak vjíždím po tvrdé hlíně do koryta a mávám na fotografa, trhá se pode mnou levý břeh a obě kola mizí v bahně. Nepanikařím, zapínám 4x4, řadím zpětný chod a …. a nic. Kymco se jen elegantně posadí na nápravy a nikam se hýbat nehodlá. Z bahna mu pomáhá až druhá čtyřkolka s kurtou. Takže tedy Bahno : Kymco skóre 1:0. Abych ale neházel všechno na Maxxera, je třeba se podívat, co je na Kymcu obuté. Myslím, že na takových gumách by se tu zahrabalo cokoliv. Jsou to univerzální pneumatiky, které se dají jezdit jak po silnici, tak v terénu, no a podle toho to i vypadá, takže první rada novým majitelům zní: „přezout“.
Jako čert kříže se vyhýbám bahnu a zkouším se vyškrábat na vysoké lavice a skrz brázdy po BVP. Vše se daří a když se mi někde podaří Kymco zahrabat, stačí připnout předek a jede se dál. Co musím rozhodně pochválit je řazení, takhle přesně a hladce neřadí snad ani americké čtyřkolky.
S Kymcem zkouším i nějaký ten skok a vesměs to podvozku nedělá problém. Na nějakou velkou akrobacii bych to ale neviděl. Mnohem zábavnější je hodit Maxxera na dvě a jezdit po terénu jednou stopou, vše jde díky variátoru naprosto hladce a pohodlně. Slabším článkem jsou tradičně brzdy, pro terén dostačující, ale na přední kola Maxxera nedostanete. Stejné to bude i s jízdou po zadních, na tohle nemá motor dost koní. Je třeba také poznamenat, že je čtyřkolka celkem pohodlná, posez je přirozený a klidně bych se nebál nějakého výletu, popřípadě po dokoupení nosiče i delší expedice.
Co tedy říci na závěr? Kymco Maxxer 400 je neuvěřitelně univerzální čtyřkolka, která za slušné peníze poskytne hromadu zábavy. Má i možnost tažného zařízení. Dovedu si na ní představit amatérský závod, nebo víkend strávený v sedle na cestách. Cestování nahrává i velice přívětivá spotřeba malého jednoválce.

Pokračování článku: Technické údaje

Kapitoly článku

  1. Test
  2. Technické údaje
  3. Kompletní fotogalerie

Jak se vám líbil tento článek?

Průměr: Známkováno: x

Katalog čtyřkolek - kompletní informace o modelu

Kymco Maxxer 400»

Další články sekce Kymco

Kymco MXU 500i

23.05.2013, Redakční testy
Dny klasických karburátorů jsou sečtené. Nové emisní limity už nejdou se zastaralými technologiemi nadále plnit, zákazní...

Maxxer 450i 4x4

12.07.2012, Redakční testy
Na letošním novinářském dni si odbyl premiéru nový Maxxer 450i 4x4, který má navázat na minulou generaci tohoto nejdostu...

MXU 500 IRS 4X4 DX

03.08.2011, Redakční testy
Kymco má jednoznačně svůj vlastní styl, jiný podvozek, způsob řízení a především velmi slušnou flotilu 4kolek. Vodou chl...

Nejnovější články o Čtyřkolkách

Goes G400S

14.09.2016, Redakční testy
Vyzkoušeli jsme Goes 400S v poměrně pozoruhodném provedení. Tato sportka je standartně dodávána ve sportovní výbavě; od...

Goes G300S

16.08.2016, Redakční testy
Značka Goes přidala do nabídky dvě sportovně koncipované čtyřkolky pro opravdový sportovní zážitek. Čtyřkolka Goes 400S ...

Yamaha Raptor 700

03.12.2015, Redakční testy
Po celá léta byl nejprodávanější model od Yamahy Raptor 700 poháněn silným a spolehlivým kapalinou chlazeným motorem o o...


Novinky

English, Deutsch    Nahoru

Copyright © 2008-2024 Quadmania.cz, Kontakty – ISSN 1214-7125 – RSS kanál Loga Quadmania.cz ke stažení, V:0.89s

Nahlásit chybu / vylepšení na této stránce