QuadMania.cz


 ?
Registrace Zaslat heslo


Tříválcová dvoutaktní šílenost slouží jako dragster do písku

Text: Dominik Valášek | Datum: 21.01.2020 | Zobrazeno: 2036×

Tříválcová dvoutaktní šílenost slouží jako dragster do písku Amerika je země šílených nápadů a proto asi nikoho nepřekvapí, že se vedle klasických dragsterů, najdou i dragstery písečné. V nich se stroje nejrůznějších velikostí a počtu kol utkávají na rovné trati s pískovým povrchem, a poměřují své síly při jízdě rovně.


V kategorii čtyřkolek je potom dobře zaběhnuté jméno Matt Marcum. Závodník se v netradičním motorsportu objevuje už od roku 1998, kdy začal objíždět závody v Kentucky a Západní Virginii se svým otcem. Mattův tatík již svého syna bohužel nedoprovází, ovšem odkaz žije dál a starý pán by na něj mohl být jedině pyšný. Mattova aktuální závodní čtyřkolka je totiž tak pozoruhodným strojem, že zaujala dokonce i nás, tady v srdci Evropy, kde se k písečným dragsterům opravdu jen tak nedostaneme. Základ čtyřkolky tvoří protažený rám z dílny Wyatta Kirka, ve kterém je osazen vskutku netradiční motor. Tříválcový dvoutaktní agregát Skidoo o objemu 780 ccm je původně určen pro sněžné skútry, ale pro potřeby závodní čtyřkolky se hodí naprosto skvěle. Za jízdy je motor posilněn vstřikováním nitra a oddychuje skrze trojici baňatých výfuků, čnících z pravé strany. Zadní kola jsou poháněna napřímo, jen jedním stálým převodem, a obrovské disky obouvají pneumatiky American Racer, osazené 18 „pádly“ pro co nejlepší trakci v písku. Matt je se svou čtyřkolkou nejčastěji k vidění na domovské trati Little Sandy Raceway ve městě Grayson v Kentucky. Mattův rekord na trati dlouhé pouhých 91 metrů (300 stop) je 3,62 sekundy při dosažení pozoruhodné nejvyšší rychlosti 141 km/h. To je ovšem čas ještě z doby před zabudováním nitra, takže je pravděpodobné, že u tohoto času Matt se svojí čtyřkolkou nezůstane.

Jak se vám líbil tento článek?

Průměr: Známkováno: x

Další články sekce Bombardier

Výstavy Motocykl 2011 a Motosalon 2011

11.02.2011, Představujeme
Mnozí máte jistě v paměti bouřlivé dohady, které vyvolala loňská schizofrenní situace způsobená dvěma motocyklovými výst...
English, Deutsch    Nahoru

Copyright © 2008-2020 Quadmania.cz, Kontakty – ISSN 1214-7125 – RSS kanál Loga Quadmania.cz ke stažení, V:0.20s

Nahlásit chybu / vylepšení na této stránce