QuadMania.cz


 ?
Registrace Zaslat heslo


Quad WSP JAWA

Text: Ollie Roučková | Foto: Antonín Pekr starší | Datum: 28.12.2015 | Zobrazeno: 7431×

Quad WSP JAWA K myšlence pořídit si tuto motorku se Míra dostal už během loňské sezóny. Věděl, že pokud chci jet ještě nějakou sezónu mistrovství ČR a ME, tak musí mít novou čtyřkolku. Na staré KTM už by tyto dva seriály odjet nešlo. Daniel Willemsen vloni na ME v Estonsku říkal, že pracuje na novém rámu čtyřkolky.Tehdy stavba Míry Zatloukala začala.


Kapitoly článku

  1. Qua WSP JAWA
  2. Kompletní fotogalerie

První kus na světě:

"Měl jsem to v hlavě a přemýšlel o tom, jaký dát do toho rámu motor. Tomáš Čermák mi říkal, ať se zkusím domluvit s Lukášem Černým a jet JAWU. Lukášovi se nápad líbil a předal jej svému tátovi Milošovi k dalšímu projednání. Těsně před Vánocemi se vše domluvilo a „ Quad WSP JAWA „ začal vznikat. Vše zkomplikovalo mé jarní zranění a tím se vývoj o několik měsíců posunul."  Motorka co má  Miroslav Zatloukal doma je zatím ve složení holandského rámu WSP a motoru JAWA. Rám postavil desetinásobný mistr světa v sidecarcrossu Daniel Willemsen, ten už nějakou dobu vyrábí rámy pro sajdkáry, a k naší radosti už i pro čtyřkolky. Některé díly jsou použity z Yamahy, další jsou z výroby od Daniela. Zadní brzda je použita ze sajdy, přední jsou opět Yamaha. Tlumiče jsou dosazeny od firmy Rieger (Míra je jede už několikátou sezónu a je s nimi maximálně spokojený).
Firma Bull stavbě propůjčila side výfuk. Tak jak to má být u speciálů i řidítka jsou odpružená - značky Flexx. Sedlo a nádrž jsou použity z motokrosové motorky TM. A teď k motoru: "Momentálně testujeme motor JAWA 500 ccm. Jedná se o motor od Miloše Černého. Jeho syn Lukáš jede také JAWU ve své sajdě. Nejdříve jsme zkoušeli obsah 450 ccm, který jsme teď vyměnili za 500 ccm. Zkoušíme různé varianty převodů a nastavení motoru. Zatím testujeme na starších motorech. Až bude vše podle našich představ tak se postaví úplně nový."
  • Míro a jak vypadá stroj v přímém porovnání s KTM? "Oproti KTM je to obrovský rozdíl. Jak podvozkem tak motorově. Musel jsem úplně změnit styl jízdy. Motor není tak agresivní jako KTM, ale mohu si sním dovolit jet déle do zatáček a dřív dávat plyn na výjezdech. Budeme muset více měnit převody podle tratí, aby nastavení bylo ideální a motorka jela tak jak potřebujeme. Pro styl mé jízdy je výborný. Podvozek je naprosto ideální. V zatáčkách sedí výborně, kam zatočím tam motorka jede. Drží stopu a na skocích není vůbec žádný problém. Hlavní rozdíl oproti KTM je v tom, že veškerá elektrika na motorce jsou dva dráty. Je to menší riziko poruchy. Motorka nemá startér, má klasické našlapování. To musím ještě natrénovat. Je to oproti KTM závodní speciál. Okolo motoru je spousty místa, není tam nic navíc. Nemusíte sundávat složitou kapotáž, odpojovat spousty drátů. I výměna motoru je mnohem jednodušší. Je to jako solo motorka. Jak odjíždí od hrazení, to prozradí až první závody."

První kus v EVROPĚ:

S vývojem speciálu pomáhá celé Mírovo okolí, kterému patří velký dík. "Ale největší kus práce na vývoji motorky udělal můj táta se strejdou. Moc jim za to děkuji. Skvělá spolupráce je i s Lukášem a Milošem Černým, a Honzou Záchou. Ti nás zásobují motory. Na sezónu bychom měli mít tři." Cena kompletní motorky včetně motoru JAWA se pohybuje okolo 19.700€. Cena motoru se zapalováním je 4.700€. "Je to sice vyšší cena za komplet oproti sériové čtyřkolce, ale dostanete to nejlepší, co může být. Tlumiče, podvozek, motor,… Jedná se o hotový závodní speciál."

  • Kdo se na JAWĚ svezl první? "Ve spojení s motorem JAWA jsem první já. Ale podvozek s motorem honda měl jako první loňský mistr evropy quad Mike Van Grinsven. Na motorce jsem se svezl v loni před vánocemi v Holandsku. Ale jen po poli pár metrů. To člověk moc věcí nezjistí. V příští sezóně máme v plánu odjet celý seriál ME. Zatím ještě není hotový kalendář mistrovství ČR. Ale to máme v plánu také. Pokud by to časově vycházelo tak možná nějaký závod mistrovství Německa."

Servisní intervaly:

Výměna oleje je u stavby zhruba po pěti motohodinách. "Ale my když jsme už v závodním režimu tak měníme olej po každém závodě. Pokud jsme na ME tak měníme olej i v sobotu večer před nedělními závody. Je to pro motor lepší. "
Míro, kam je speciál určen? "Motorka je určena pro Quadcross. Myslím si , že ani začátečník by neměl mít žádný problém."

Kapitoly článku

  1. Qua WSP JAWA
  2. Kompletní fotogalerie

Jak se vám líbil tento článek?

Průměr: 1.00 Známkováno: 3x

Další články

Ojetý Bashan BS 200S-7

13.02.2018, Zkušenosti s quady
V dnešním testu jsem se zaměřil na ATV čínské produkce Bashan BS 200S-7. Tento vodou chlazený jednoválec zapadá do konce...

Nejdřív LTR nyní YFZ

15.02.2016, Zkušenosti s quady
Člověk se leckde doslechne, že testy čtyřkolek není nic, než marketing, že jsou zaplacený, zmanipulovaný a kdesi cosi. P...

Víkend za volantem Z6

26.06.2013, Zkušenosti s quady
Nadšení střídala netrpělivost. Celý týden čekání na to až budeme moci okusit to, o čem se v poslední době tolik mluví. N...
English, Deutsch    Nahoru

Copyright © 2008-2024 Quadmania.cz, Kontakty – ISSN 1214-7125 – RSS kanál Loga Quadmania.cz ke stažení, V:0.39s

Nahlásit chybu / vylepšení na této stránce