QuadMania.cz


 ?
Registrace Zaslat heslo


Industries Yamaha

Text: Ollie Roučková | Foto: Ollie Roučková | Foto: Yamaha, Motorkari | Zdroj: Motorkari, Quadmania | Datum: 08.04.2016 | Zobrazeno: 4826×

Industries Yamaha Společnost Yamaha založil v roce 1887 tehdy 36letý Torakusu Yamaha. Tři zkřížené hudební ladičky na nádržích motocyklů, které se na konci padesátých let dvacátého století dostaly do Evropy, budily rozpaky. Původně se japonská firma zabývala výrobou hudebních nástrojů, poté začala společně s výzkumem nových slitin vyrábět motocykly.


Kapitoly článku

 1. Yamaha
 2. Kompletní fotogalerie


Když ve dvacátých letech došlo ke snížení poptávky po hudebních nástrojích, přesměrovala firma své zájmy a začala vyrábět letecké motory. Přeskočíme-li válečné a poválečné období, první motocykl od Yamaha Motor Company byl oficiálně označen YA 1. Čtyřkolková historie Yamahy se začala psát až mnohem později, v roce 1980, a ještě to ani nebyla čtyřkolka, byla to terénní tříkolka Tri-Moto. Představením této tříkolky skončil Hondě desetiletý monopol, kdy bez jakékoli konkurence sama kralovala na trhu terénních tříkolek ATC (All Terrain Cycles), které ostatně sama vymyslela. Po celých těch deset let vyráběla tříkolky ATC pouze Honda, a tak šel jejich vývoj kupředu jen cestou mírného pokroku v mezích zákona. Ale se vstupem Yamahy a dalších značek zaznamenaly terénní tříkolky velmi prudký rozvoj. Z původně poněkud dýchavičných, výhradně rekreačních a užitkových tříkolek se rychle stalo sportovní nářadí, tříkolky dostaly vysokovýkonné dvoudobé motory z motokrosových motocyklů a staly se zejména v USA velice populárními. Kompletní historii naleznete ZDE. Na našem sesterském webu www.motorkari.cz, mají velmi pěkně propracovanou historii značky Yamaha s ohledem na motocykly.


Možná si říkáte proč, že vám tu oživujeme historii tohoto mnohosortimentového průmyslového koncernu? Nedávno jsme projížděli okolo sídla Yamahy, které je opravdu velkolepé. Hned z hlavní silnice Yamaha budí respekt a to vám povím, že se jedná o neskutečnou masu hal, která rozhodně patří k jedné z nejvýznamnějších továren na evropském trhu. V uplynulém roce Yamaha slavila 60. výročí, zmínku a oživení si zde jistě zaslouží.


Yamaha v závodech - první prvenství:

 • 250cm3 - v MS při GP Belgie 1963
 • 125 cm3 - 1966 z okruhu v Barceloně
 • 350 cm3 - 1969 v Itálie
 •  500 cm3 - 1972 VC Barcelony
 • Sajdkáry přišli na řadu v roce 1975 v Hockenheimu
 • První mistrem světa na motocyklu Yamaha se stal v roce 1964
 • V současné době neodmyslitelnými postavami pro Yamaha Movistar racing team jsou Jorge Lorenzo a Valentino Rossi.

Yamaha závodí v ČR:

V současné době na sportovních čtyřkolkách Yamaha u nás můžete vidět závodit:
I se silnějším modelem Yamahou Raptor 700 se dá závodit, sice si nezalítáte po MX okruzích, ale obliba tohoto modelu na Dakarské Rally vypovídá sama o sobě. Nám kvalitu Raptora dokonale předvedl Josef Macháček.


Mezi Juniory má Yamaha také velkou oblibu, přece jen se s touto značkou dá vyrůstat, což vypovídají mnohé stavby, které jsou sestaveny z rámů  YFZ 450R, do kterých vkládají motory z 250: Martin Dopita, Honza Brhel a v minulosti tomu bylo u Franty Havla a Ondry Salače. Ale aby to nevypadalo, že Junioři závodí jen na stavbách, máme tu civilnější, ale o nic méně poladěnější model - Yamaha Raptor 250 :
 • Vejražka
 • Korbel Filip
 • Adam Málek. . .

I s 4x4 Yamahou se dá vyhrávat, čemuž vypovídá titul Offroad maraton-Mistr Quad 4x4, který si s Yamahou vyjel Rudolf Dvořák. Jistě si pamatujete na náš redakční test závodně střižené Yamaha Grizzly 734 4x4 z teamu MAX 2.


SidexSide u nás mají stále větší oblibu, i když se u nás pořádají velmi oblíbené Offroad Maratony, které mají svojí vlastní kategorii pro tyto vozidla, tak tu Yamaha ještě neměla tu možnost zazářit. To se možná letos změní s modelem YXZ1000R. Zatím v zákulisí kolují informace o jedné nasazené žiletce od Yamahy, ale na to si budeme muset ještě chvilku počkat, minimálně do prvního závodu, který se pojede 19.3. v Mohelnici.


Kapitoly článku

 1. Yamaha
 2. Kompletní fotogalerie

Jak se vám líbil tento článek?

Průměr: 1.00 Známkováno: 2x

Další články sekce Yamaha

Yamaha Grizzly 4x4 EPS - 2016

29.06.2015, Představujeme
O novince roku 2016 jsme vás již informovali, nyní jsme se podívali více do hloubky s kolegy z amerického portálu ATV Ri...

Šedesátka u Yamahy - sportky ve žlutém

22.06.2015, Představujeme
Yamaha přináší mnoho modelových změn, po letech upgradovala Grizzlyho 700, a aby nezaspala jen u největšího zástupce, př...

Grizzly 700 - 2016

19.06.2015, Představujeme
Yamaha se pohnula a po letech upgradovala nejsilnější čtyřkolku jejich řady. Grizzly 700 dostal silnější motor, který Ya...


Redakční testy

English, Deutsch    Nahoru

Copyright © 2008-2022 Quadmania.cz, Kontakty – ISSN 1214-7125 – RSS kanál Loga Quadmania.cz ke stažení, V:0.42s

Nahlásit chybu / vylepšení na této stránce